Kuvaus
Kevyt HDPE puristettava juomapullo Retkeilyyn 1 L – ThruBottle soft Cnoc
CNOC ThruBottle 1000 on yhden litran HDPE-juomapullo retkeilijöille, jotka pitävät Smartwater-pullon kapeasta muodosta ja Sawyer-yhteensopivuudesta, mutta haluavat pitkäikäisemmän vaihtoehdon kertakäyttöpullolle.
Uusi ThruBottle 1000 painaa vain 63 grammaa, kun edellinen malli painoi 90 grammaa. Samalla pullon runkoa on pehmennetty, mikä tekee siitä helpomman puristaa veden suodatuksen aikana.
Smartwater-pullo vai ThruBottle 1000?
Moni pitkän matkan vaeltaja käyttää Smartwater-pulloja niiden keveyden, kapean muodon ja 28 mm suodatinyhteensopivuuden vuoksi.
ThruBottle 1000 tarjoaa saman perusidean, mutta se on suunniteltu pitkäaikaiseen käyttöön. Pullo mahtuu helposti repun sivutaskuihin, toimii suosittujen vedensuodattimien kanssa ja kestää jatkuvaa käyttöä paremmin kuin tavallinen kertakäyttöinen vesipullo.
Jos tavoitteenasi on mahdollisimman pieni paino, Smartwater-pullo on edelleen kevyempi vaihtoehto. ThruBottle 1000 sopii paremmin käyttäjälle, joka haluaa saman käyttötavan mutta pullon, jota ei tarvitse vaihtaa jatkuvasti uuteen.
Yhteensopiva Sawyer- ja muiden 28 mm suodattimien kanssa
ThruBottle 1000 käyttää standardia 28 mm kierrettä, joka on yhteensopiva useiden suosittujen vedensuodattimien kanssa:
- Sawyer Squeeze
- Sawyer Mini
- Sawyer Micro
- LifeStraw Flex
- HydroBlu VersaFlow
Sama kierrestandardi löytyy myös CNOC Vecto -vesisäiliöistä, joten pullo voidaan liittää helposti osaksi olemassa olevaa vedenpuhdistusjärjestelmää.
Pehmeämpi runko helpottaa suodattamista
Uuden mallin merkittävin käytännön parannus on aiempaa joustavampi HDPE-runko.
Kun vettä puristetaan suodattimen läpi, pehmeämpi runko vaatii vähemmän voimaa kuin edellinen malli. Ero näkyy erityisesti silloin, kun suodattimen virtaus alkaa hidastua käytön myötä.
Millilitra- ja unssiasteikot on valettu suoraan pullon runkoon, joten ne eivät kulu pois käytössä kuten painetut merkinnät.
Kapea malli repun taskuihin
Yhden litran tilavuus riittää useimpiin päiväretkiin ja tavallisiin vedenottoväleihin vaelluksella.
Kapea pullomalli mahtuu helposti repun sivutaskuihin, olkahihnataskuihin ja useimpiin pullotelineisiin. Korkin yhteydessä oleva vahvistettu nailonlenkki helpottaa pullon vetämistä taskusta myös märillä käsillä tai hanskat kädessä.
Materiaali ja käyttö
ThruBottle 1000 on valmistettu BPA-, BPS- ja BPF-vapaasta HDPE-muovista.
HDPE kestää toistuvaa puristamista paremmin kuin tavalliset kertakäyttöpullot ja soveltuu pitkäaikaiseen käyttöön myös silloin, kun pullo altistuu jatkuvasti auringolle ja vaihteleville sääolosuhteille.
Käyttölämpötila on 0 °C – +80 °C. Pulloon voi kaataa kiehuvaa vettä lyhytaikaisesti, mutta jatkuvaa altistusta korkeille lämpötiloille ei suositella materiaalin käyttöiän säilyttämiseksi.
Kenelle ThruBottle 1000 sopii?
- Sawyer-, LifeStraw- ja HydroBlu-suodattimien käyttäjille
- Vaeltajille, jotka etsivät pitkäikäisempää vaihtoehtoa Smartwater-pullolle
- Kevytretkeilijöille, jotka haluavat mahdollisimman kevyen uudelleenkäytettävän juomapullon
- Pitkien vaellusten harrastajille, jotka suodattavat vettä säännöllisesti luonnosta
Kenelle se ei sovi?
- Käyttäjälle, joka tavoittelee absoluuttisesti pienintä mahdollista painoa ja vaihtaa kertakäyttöpullot uusiin tarpeen mukaan
- Leveäsuista pulloa etsivälle
- Käyttöön, jossa vettä kuljetetaan useita litroja kerralla
Tekniset tiedot
- Tilavuus: 1 litra / 32 oz
- Paino: 63 g / 2,2 oz
- Mitat: 30,5 × 7,4 × 7,4 cm
- Kierrekoko: 28 mm
- Materiaali: HDPE
- Käyttölämpötila: 0 °C – +80 °C
- Mitta-asteikot: ml ja oz
- BPA-, BPS- ja BPF-vapaa
- Valmistettu yhdysvaltalaisista ja kansainvälisistä komponenteista, koottu Yhdysvalloissa
FAQ
Toimiiko ThruBottle 1000 Sawyer Squeeze -suodattimen kanssa?
Kyllä. Pullo käyttää standardia 28 mm kierrettä, joka on yhteensopiva Sawyer Squeeze-, Sawyer Mini- ja Sawyer Micro -suodattimien kanssa.
Mitä eroa tällä on edelliseen ThruBottleen?
Paino on pudonnut 90 grammasta 63 grammaan. Lisäksi runko on aiempaa pehmeämpi ja helpompi puristaa.
Korvaako tämä Smartwater-pullon?
Monelle kyllä. Smartwater-pullo on edelleen hieman kevyempi, mutta ThruBottle 1000 tarjoaa saman kapean muodon ja suodatinyhteensopivuuden pullossa, joka on suunniteltu pitkäaikaiseen käyttöön.
Korvaako tämä CNOC Vecton?
Ei. Vecto on veden keräämiseen ja kuljettamiseen tarkoitettu vesisäiliö, kun taas ThruBottle 1000 on juomapullo.











Arviot
Arvosteluja ei vielä ole