Kuvaus
Topquilt DD Hammock Quilt DD Hammocks
Topquilt riippumattoon on rakenteeltaan erilainen kuin tavallinen makuupussi. DD Hammock Quiltissa alapuoli on avoin noin kolmen neljäsosan matkalta. Ratkaisu helpottaa riippumattoon menemistä ja poistumista sekä vähentää kokonaispainoa verrattuna vastaavan lämpöiseen makuupussiin.
Quilt on 194 cm pitkä. Hartioiden kohdalta leveys on 128 cm ja jalkopäässä 92 cm. Leveä yläosa antaa enemmän liikkumatilaa ylävartalolle, kun taas kapeneva jalkopää vähentää ylimääräistä ilmatilaa jalkojen ympärillä.
Pintakangas on ripstop-nylonia ja eristeenä käytetään 200 g/m² synteettistä täytettä. Synteettinen eriste säilyttää ominaisuuksiaan kosteissa olosuhteissa paremmin kuin untuva, mikä on hyödyllinen ominaisuus Suomen kosteilla kesä- ja alkusyksyn retkillä. Valmistaja ei kuitenkaan ilmoita eristeen kokonaispainoa.
Kiristysnyörit löytyvät alapuolen aukosta, hupusta ja jalkopäästä. Kun kiristykset suljetaan, quilt ympäröi käyttäjän lähes makuupussin tavoin. Lämpimämmällä säällä kiristyksiä voi löysätä, jolloin ilmanvaihto paranee.
Valmistajan mukaan DD Hammock Quilt tarjoaa parhaan käyttömukavuuden noin +2 °C lämpötilaan asti käytettäessä yhdessä DD Underblanketin kanssa. Arvo ei ole EN ISO 23537 -standardin mukainen Comfort- tai Limit-luokitus, vaan valmistajan oma käyttösuositus. Suomen olosuhteissa pelkkä topquilt ei eristä alapuolelta, joten viileillä kesäöillä underquilt tai underblanket on käytännössä tarpeellinen.
Miksi valita topquilt riippumattoon?
Riippumatossa makuupussin selän alle jäävä eriste litistyy kehon painon alla eikä juuri eristä. Topquilt poistaa tämän tarpeettoman rakenteen, jolloin painoa säästyy ja riippumattoon kulkeminen on helpompaa. Kun alapuolen eristyksestä huolehtii erillisellä underblanketilla tai underquiltilla, kokonaisuus toimii tehokkaammin kuin pelkkä makuupussi.
Tekniset tiedot
- Paino 875 g
- Pituus 194 cm
- Leveys yläosassa 128 cm
- Leveys jalkopäässä 92 cm
- Suositeltu käyttäjä enintään noin 196 cm (6’5″)
- Pintakangas Ripstop-nylon
- Eriste Synteettinen silk -täyte, 200 g/m²
- Väri Oliivinvihreä
- Mukana Quilt ja kompressiopussi
- Valmistajan käyttösuositus noin +2 °C yhdessä underblanketin kanssa
Kenelle sopii
- Riippumatossa nukkuvalle, joka käyttää erillistä underblankettia tai underquiltia.
- Suomen kesän ja lämpimän alkusyksyn retkille.
- Retkeilijälle, joka haluaa kevyemmän vaihtoehdon perinteiselle makuupussille.
- Enintään noin 196 cm pitkälle käyttäjälle.
Kenelle ei sovi
- Talviretkeilyyn ilman tehokasta alapuolista eristystä.
- Käyttäjälle, joka haluaa EN-standardoidun Comfort-lämpötilaluokituksen.
- Retkeilijälle, joka tarvitsee täysin suljetun makuupussin ilman vetoaukkoja.
Tarvitsenko underblanketin tai underquiltin?
Kyllä, jos yölämpötila laskee selvästi alle kesähelteiden. Topquilt ei eristä alapuolelta, koska riippumatossa selän alle jäävä eriste litistyy käytössä.
Voiko tämän kiristää makuupussin kaltaiseksi?
Kyllä. Alapuolen aukko, huppu ja jalkopää kiristyvät nyöreillä, jolloin quilt sulkeutuu tiiviimmin kehon ympärille.
Onko +2 °C Comfort-lämpötila?
Ei. Valmistaja ilmoittaa tämän käyttösuosituksena yhdessä underblanketin kanssa. EN-standardin mukaista Comfort- tai Limit-arvoa ei ole julkaistu.
Voiko quiltia käyttää maassa?
Kyllä, mutta sen suurin etu tulee esiin riippumatossa. Makuualustan kanssa sitä voi käyttää peittomaisena makuupussin vaihtoehtona.
Ajatuksiamme
Useimmat riippumatossa palelevat ensimmäisillä retkillään alapuolelta, eivät yläpuolelta. Siksi lämpimämpään topquiltiin vaihtaminen ei yleensä ratkaise ongelmaa ilman underquiltia tai underblankettia.
Jos sää lämpenee yön aikana, DD Hammock Quiltin kiristyksiä voi löysätä ilman että koko quilt täytyy avata. Tämä helpottaa lämpötilan säätämistä yön aikana.















